Toetajad: Saurused | Transas | RSTA | SurgitechXTREME COMPUTING | Event Masters | Frukt Kuubis
EestiEnglish

Marthaga ümber maailma

Purjetamine ümber maailma on olnud paljude unistus nagu paljudele pole see kindlasti pähegi tulnud. Otsida seletust taolisele ettevõtmisele tundub asises ja turumajanduslikest väärtushinnangutest läbiimbunud ühiskonnas üsna mõttetu ja kes seda nii selgelt oskabki põhjendada. Kes mõistab, see mõistab.

Kirjandusest võib leida väga tabavaid sõnastusi sellele raskesti väljendatavale tundele, mis ajendab ette võtma põnevat, ent kindlasti ka katsumusterohket rännakut. Üks meeldejäävamaid on kirjas Saint-Exupéry jutustuses „Tuul, liiv ja tähed”, eriti kui asendada „lennundus” „purjetamisega”, „lennuk” „purjekaga” ja „lennujaam” „sadamaga”.

"Minu puhul ei ole asi lennunduses kui sellises. Mulle ei ole lennuk mingi eesmärk, vaid vahend. Ma ei pane lennunduse pärast oma elu kaalule. Minu jaoks on lennuk seesama, mis talupojale ader. Aga lennukiga lahkutakse linnadest ja avastatakse talupoeglik tarkus mingil teisel moel uuesti. Elatakse tuultega, tähtedega, öö ja liivaga, töötatakse inimestena ja muretsetakse inimestena. Inimene võrdleb end loodusjõududega ja ootab päeva, nii nagu aednik ootab kevadet. Lennujaama igatsetakse kui tõotatud maad ja tähtede maailmast otsitakse oma tõde... Ma ei kahetse midagi. Ma olen mänginud ja kaotanud. Aga ma olen tohtinud hingata tuult vabal merel. Kellele seda kord võimaldatud on, ei unusta seda iial. Kas pole tõsi, sõbrad? Me ei otsi ju ohtu, see on enda tähtsaks pidamine, härjavõitlusega ei ole mul midagi ühist. Ei, ma ei otsi ohtu, ma tean, mida ma otsin – ma otsin elu."

Sir Francis Chichester´i raamatu „Üksinda ümber maailma“ epiloogis on kirjutanud J.R.L.Anderson nii: „Chichesteri suursaavutuse tõeline olemus on hoopis sügavalt inimlik ja inimlik mitte ainult tema enda arust, vaid meie igaühe südame-põhjas suikuva salasoovi tõttu meie kõikide meelest. Asi seisneb selles, et tal läks korda ellu viia unistused, nii tema enda omad kui ka need, mis meie pikal, hällist hauani kulgeval tuuletallamise teel vahetevahel suuremal osal inimestest mõttes mõlguvad. 99,999-l (lõpmatuseni korduvalt) protsendil inimestest jäävadki unistused südame salasoppi suletuks. Chichesteril see nii ei olnud. Temale tähendas unistus ettevõtmist, ettevõtmine aga saavutamist.“

Martha meeskond ei püüa korrata seda, mida tegi sir Francis Chichester. Tänapäeval, arvesse võttes purjetamise vallas saavutatut, mõjuks see ehk koguni antiiksena, aga sügavalt inimlik on me ettevõtmine meie meelest siiski. Martha meeskond sõidab oma sõitu, rändab oma rännakut.

"Kõike elult võtta ei saa, aga valikuõigus on igaühel, " ütleb ümbermaailmareisiks valmistuv jahtkapten Hillar Kukk.

Marthaworldcruise Osta miil Kampaania Sulge Ära enam näita